Aktualności

NOWE DOŚWIADCZENIA OPOCZYŃSKICH SIATKARZY!

Share Button

Europejski Turniej Zunifikowanej Piłki Siatkowej Olimpiad Specjalnych odbył się w Spodku, w ramach Mistrzostw Europy w Piłce Siatkowej Mężczyzn – Poland 2017.
Od 31 sierpnia do 4 września w Katowicach, siatkarze Gigantów Opoczno w połączeniu z siatkarzami MKS Volley Żelazny Opoczno zmierzyli się z najlepszymi reprezentacjami z całej Europy. Do medalu zabrakło naprawdę niewiele, ale turniej ten i tak wszyscy zaliczają do udanych, gdyż poziom gry najlepszych ekip był ogromny.
W turnieju udział wzięły zunifikowane drużyny Olimpiad Specjalnych z: Azerbejdżanu, Białorusi, Czech, Finlandii, Niemiec, Rosji, Serbii, Słowenii, Włoch i gospodarz, czyli Polska.
W piątek, 1 września, reprezentacja Polski rozegrała mecze obserwowane, w których zmierzyła się z Białorusią, Serbią oraz na koniec z Czechami. Mecze rozgrywano do 2 wygranych setów do 15 pkt, tie-break do 15 pkt. Wszystkie spotkania odbywały się na obiektach Katowickiego Spodka.

Polska – Białoruś 2:0 (15:3;15:2)
Polska – Serbia 2:0 (15:11;15:11)
Polska – Czechy 0:2 (9:15;12:15)

Po meczach obserwowanych, drużyny Olimpiad Specjalnych, podzielono na grupy. Nasza drużyna znalazła się w grupie z najsilniejszymi reprezentacjami Europy. Dwie porażki w grupie dały szansę naszej reprezentacji do rozegrania jedynie meczu o V miejsce, choć kapitalna gra w meczu grupowym z Czechami, przy dopingu dużej publiczności, bliska była powodzeniu. Zabrakło zaledwie odrobiny szczęścia.

Grupa B (zielona):
Polska – Finlandia 0:2 (9:15;14:16)
Polska – Czechy 1:2 (15:12;7:15;14:16)

W meczu o V miejsce, przyszło siatkarzom z Opoczna, reprezentującym Polskę, zagrać z mocnym przeciwnikiem ze Słowacji. Podrażnione ambicje naszych z poprzedniego meczu, wywołały bardzo pozytywne rezultaty w postaci ogromnej chęci udowodnienia i sobie i kibicom, że siatkarze z Opoczna wcale nie byli gorsi od pozostałych reprezentacji. Po takich meczach właśnie poznaje się najlepsze drużyny świata!

Mecz o V miejsce:
Polska – Słowacja 2:0 (19:17;16:14)

Siatkówka Zunifikowana Olimpiad Specjalnych na stałe wpisała się w życie sportowe naszego miasta. Połączenie dwóch klubów siatkarskich, dla których piłka siatkowa to więcej niż sport, daje powody do ogromnej dumy dla wszystkich mieszkańców. Tu w grę nie wchodzą pieniądze, w tej grze chodzi o współpracę, wzajemną integrację oraz przyjemną zabawę pomiędzy osobami z niepełnosprawnością intelektualną, a osobami pełnosprawnymi, czyli partnerami. Takie połączenie i ta współpraca, pomiędzy klubem Giganci Opoczno, a MKS Volley Żelazny Opoczno przyniosła kolejny sukces dla Opoczna.
W składzie reprezentacji Polski znaleźli się: Piotr Bociek, Krystian Horniak, Szymon Dąbrowski, Mateusz Rorot, Dawid Mędrecki (Giganci Opoczno) oraz Jakub Skoczylas, Wiktoria Białas, Marcin Szczepańczyk, Sebastian Raczyński, Rafał Skoczylas (MKS Volley Żelazny Opoczno). Trenerem reprezentacji jest Radosław Łypczak. Kierownikiem drużyny jest Tomasz Jasion, dyrektor regionalny Olimpiady Specjalne Polska – Łódzkie.
Punktem kulminacyjnym podczas ceremonii otwarcia był mecz gwiazd, w którym udział wzięły dwie drużyny prowadzone przez legendy światowej piłki siatkowej: Waldemara Wspaniałego i Stanisława Gościniaka. Jedna drużyna to siatkarze Plus Ligi, GKS Katowice, zaś ich przeciwnikiem były gwiazdy siatkówki i nie tylko, a wśród nich znaleźli się, m.in.: Vladimir Grbic (były reprezentant Serbii), Sebastian Świderski (były reprezentant Polski), Piotr Gacek, Jakub Bednaruk, Zygmunt Chajzer i wiele innych znanych postaci.
Ambasadorem turnieju był także Andrzej Wrona, obecny reprezentant Polski, Mistrz Świata z 2014 roku.
Patronat honorowy nad turniejem objęła Agata Kornhasuer-Duda, małżonka Prezydenta RP.
Opoczyńscy siatkarze na zakończenie turnieju mieli również możliwość wzięcia udziału w ostatnim dniu Mistrzostw Europy w Piłce Siatkowej Mężczyzn Poland 2017. Reprezentacja Polski Olimpiad Specjalnych obejrzała na żywo mecze finałowe oraz ceremonię zakończenia turnieju.