Aktualności

ŻELAŹNI GIGANCI ZDOBYLI SERBIĘ!

Share Button

Olimpiady Specjalne zostały stworzone w przekonaniu, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną, potrafią przy odpowiedniej zachęcie i instrukcji trenować, cieszyć się i czerpać korzyści z uczestnictwa w sportach indywidualnych i zespołowych.

5

Giganci pozostają nadal niepokonani. Od 29 czerwca do 3 lipca drużyna Klubu Olimpiad Specjalnych „Giganci Opoczno” reprezentowała Polskę w turnieju siatkówki zunifikowanej w stolicy Serbii w Belgradzie.
W trakcie rozgrywania 24th World Schools Championship Volleyball siatkarze Olimpiad Specjalnych zmierzyli się w turnieju z drużynami z Serbii oraz Niemiec. Pierwszego dnia turnieju w Belgradzie Polacy pokonali OS Niemcy w dwóch setach 2:0. Drugi mecz z OS Serbia również zakończył się takim samym rezultatem dla teamu z Polski. Już po pierwszym dniu nie było mocnych na naszą reprezentację.
Drugiego dnia w dwóch meczach rewanżowych nasi siatkarze po raz kolejny okazali się dużo lepsi od OS Niemcy i OS Serbia pewnie wygrywając oba swoje spotkania.

6

Na zakończenie dnia i turnieju na zawodników czekała bardzo miła niespodzianka. Zunifikowane dwie drużyny Polska-Serbia-Niemcy zagrały pokazowy mecz podczas finału 24 Mistrzostw Świata w Siatkówce Szkolnej. Po jednej stronie siatki znaleźli się: Małgorzata Wiktorowicz i Rafał Skoczylas, a po drugiej Piotr Bociek i Marcin Szczepańczyk.
„To było niesamowite przeżycie, duża hala, głośny doping i tłumy kibiców na zawsze pozostaną w naszej pamięci. Nie liczył się wynik spotkania, a pokazanie wszystkim czym są i jak działa idea Olimpiad Specjalnych. Najważniejsza była promocja Unified Sport, co zapewne się udało, gdyż na trybunach byli ludzie z całego świata. W turnieju szkół grały reprezentacje z 50 krajów. Wynik sportowy nie zawsze ma znaczenie, liczy się wzajemna współpraca i jedność wśród osób z niepełnosprawnością intelektualną, a osobami w normie intelektualnej. To było niesamowite przeżycie dla każdego z nas.” – skomentowali po zakończeniu meczu szczęśliwi siatkarze z Opoczna.
Po meczu pokazowym była okazja do pamiątkowych zdjęć z ambasadorem Olimpiad Specjalnych w Serbii, Nikolą Grbićem. Przedstawiciele OS Polska Łódzkie obejrzeli również ostatniego dnia dwa mecze finałowe, dziewcząt i chłopców podczas Mistrzostw Świata Szkół. W obu bezkonkurencyjna okazała się Turcja.
Podczas czterodniowego pobytu opoczyńska drużyna zwiedzała Belgrad, trenowała, rozgrywała mecze, uczestniczyła w warsztatach oraz wspólnie oglądała mecz reprezentacji Polski w ćwierćfinale ME wraz z przedstawicielami z Niemiec oraz Serbii.

7
Opocznianie zakwalifikowali się do udziału w turnieju podczas eliminacji, które miały miejsce w grudniu 2015 r. w Głuchołazach, gdzie drużyna odniosła pewne zwycięstwo wygrywając I Makroregionalny Turniej Piłki Siatkowej Zunifikowanej Olimpiad Specjalnych.
Nasze miasto reprezentowała ekipa zunifikowana, składająca się pięciu zawodników Olimpiad Specjalnych: Małgorzata Wiktorowicz, Daniel Wierzbicki, Łukasz Feliński, Karol Bielas, Piotr Bociek (atakujący Volley Żelazny) i pięciu partnerów z opoczyńskiej drużyny Volley Żelazny Opoczno: Anna Walaszczyk, Łukasz Krajewski, Rafał Skoczylas, Jakub Skoczylas, Marcin Szczepańczyk. Trenerami siatkarzy podczas turnieju europejskiego byli Radosław Łypczak, Tomasz Jasion oraz Piotr Iszczek.
„Turniej oraz pobyt w Serbii pozostanie na długo w naszej pamięci. Pokazaliśmy dobrą grę oraz nieprzeciętne umiejętności, ale przede wszystkim wzajemną integrację i współpracę. Wszyscy bardzo się zżyliśmy i udowodniliśmy, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną mogą uczestniczyć we współzawodnictwie sportowym na równym poziomie. Dzięki pobytowi wiele się nauczyliśmy, dalej będziemy trenować i dążyć do podwyższania swoich umiejętności. Sam fakt reprezentowania naszego kraju wzbudził w nas ogromne emocje, a zwycięsko zakończony turniej dał wiele motywacji do dalszej, ciężkiej pracy.” – skwitowali nasi reprezentanci.